Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyada özellikle Kahta İlçemizde “Yeni kimlik kartı almayan vatandaşlara ceza kesileceği” yönünde çıkarılan dedikodu ve asılsız haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
 
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına ilişkin yasal düzenleme 27.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, 02.01.2017 tarihi itibariyle ülke genelinde Kimlik Kartı başvuruları alınmaya başlamıştır. Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyadan özellikle Kahta İlçemizde “Yeni kimlik kartlarının alımı için az süre kaldığı ve kimlik kartlarını almayan vatandaşlara ceza kesileceği” gibi asılsız haberler ve söylemlerle İlçe Nüfus müdürlüğünde yaşanan yoğunluğun izdihama neden olduğu anlaşılmıştır.  
 
Mevcut nüfus cüzdanları halen geçerli olup, yeni nüfus cüzdanlarının değişimi ile ilgili herhangi bir nihai tarih belirlenmemiştir.
 
vatandaşlarımızın bu konuda sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu konuda bir basın duyurusu yapmıştır.
 
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
                                                                                              ADIYAMAN VALİLİĞİ